Archiwum

Małe Archiwum Naszej Parafii

Przygotowania do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży

Przygotowania do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie wkraczają w decydującą fazę. Grupa świdwińska z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy (po rezygnacji z wyjazdu na ŚDM „małej” parafii) liczy 21 osób. W większości są to osoby ok. 20 roku życia – choć w grupie są także osoby starsze i młodsze.

Wyjeżdżamy 28 lipca spod „dużego” kościoła ok. godz. 21.30. Busem dojeżdżamy do stacji kolejowej w Białogardzie, gdzie wsiądziemy do tzw. diecezjalnego pociągu, którym już bezpośrednio dojedziemy do Krakowa wraz z dużą grupą młodych ludzi z naszej diecezji.

W Krakowie będziemy ok. godz. 9.30 w piątek. Tam czeka na nas przytulne miejsce, na które udamy się transportem ŚDM-u. W Krakowie jest tyle ciekawych miejsc i rzeczy, że o nudzie w ten dzień nie może być mowy. Wieczorem udajemy się na nabożeństwo Drogi Krzyżowej (rozpoczęcie o 18.00), a po nim na miejsce noclegu. Nocleg będzie tylko jeden ponieważ noc z soboty na niedzielę spędzimy na czuwaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem. Czuwanie rozpocznie się o godz. 19.00. Nieodzowny będzie więc w bagażu ciepły śpiwór i karimata. No chyba, że wyjątkowo polskie lato będzie takie jakie powinno być lato.

W niedzielę – Dzień Pański – oczywiście głównym momentem spotkania z Papieżem Franciszkiem będzie Msza Święta, tzw. Msza posłania, której początek przewidziany jest na godz. 10.00. Po niej czas wolny, okazja do nawiązania nowych znajomości, narobienia mnóstwa „selfików” bądź zwiedzania Krakowa i zakupu pamiątek dla tych, których z nami nie było.

Wyjeżdżamy z Krakowa diecezjalnym pociągiem ok. godz. 21.00, dojeżdżamy do Białogardu ok. 8.00 w poniedziałek 1 lipca i busem pokonujemy ostatnie kilometry dzielące nas i nasze domy.

Więcej szczegółów po 30 czerwca – to ostateczny termin wpłaty pieniędzy na konto ŚDM-u i wtedy też otrzymamy tzw. vouchery – bilety upoważniające nas do pobytu w miejscu noclegowym wraz z jego konkretnym wskazaniem oraz dające możliwość korzystania z transportu dla pielgrzymów ŚDM.

Wszelkie informacje na temat wyjazdu można uzyskać u ks. Łukasza Kwiatkowskiego, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Do zobaczenia w Krakowie!!!


 

 

                                      Z życia  Parafii pw. MBNP w Świdwinie

W Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy  rok 2015 zakończyliśmy wspaniałym wydarzeniem. W dniu 16 grudnia 2015r. nastąpiło uroczyste otwarcie Bramy Miłosierdzia. Tym samym nasz kościół stał się „ kościołem jubileuszowym”.

Zgodnie z wolą Papieża Franciszka otwarte zostały Bramy Miłosierdzia w Katedrze w Koszalinie, Kołobrzegu , a także w innych wyznaczonych przez Biskupa Ordynariusza. W tej grupie znalazła się nasza piękna świątynia.

Jednym z istotnych przeżyć w Roku Miłosierdzia powinna być nasza osobista pielgrzymka do jednego z kościołów jubileuszowych i przejście przez Bramę Miłosierdzia   - 

niech wierni, którzy przekraczać będą próg tego kościoła zostaną przyjęci w Twojej obecności i doświadczą Ojcze Twojego miłosierdzia”.

Nowy rok rozpoczęliśmy okresem intensywnych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Nie inaczej jest w naszej parafii jak i w całym dekanacie. W styczniu tego roku do naszej parafii przywędrowały symbole ŚDM w ramach  peregrynacji po całym kraju. Młodzież czuwała przy tych symbolach wspólnie z ks. bp Edwardem Dajczakiem. Od samego początku czyli od roku 1984 świadkiem Światowych Dni Młodzieży jest Krzyż Roku Świętego zwany Krzyżem Młodych. Został on podarowany młodzieży przez Jana Pawła II .Widnieje na nim napis: „ Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do calej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym. „

Od 2003r. wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej „ Salus Populi Romani- Opiekunka Ludu Rzymskiego”.

W ramach tychże przygotowań młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Świdwinie w dniu 27.04.2016r. przeżywała spotkanie z Pasterzem Diecezji ks. bp Edwardem Dajczakiem . O godzinie 8.45 nastąpił uroczysty przemarsz ulicami  miasta do kościoła naszej parafii, a następnie przejście przez Bramę Miłosierdzia- Drzwi Kościoła Stacyjnego w ramach Jubileuszu Miłosierdzia Bożego. Mszę Świętą sprawował ks. bp E. Dajczak. Po mszy Świętej młodzież przedstawiła montaż poetycko-muzyczny poświęcony Św. Janowi Pawłowi II. W uroczystościach udział wzięła młodzież, nauczyciele i wychowawcy, Dyrekcja szkoły oraz parafianie.

W dniach 1-3 maja blisko 20-osobowa grupa pielgrzymów z naszej parafii wzięła udział w  pieszej „ Pielgrzymce Promienistej” na Górę Chełmską. Przewodnikiem grupy był ks Łukasz. Nad całością od strony organizacyjnej czuwał Pan Jan Zieliński. Trud i zmęczenie zostało uwieńczone mszą Świętą w Sanktuarium, którą sprawował ks. bp Krzysztof  Zadarko.

I ostatnie wydarzenie to sakrament bierzmowania, którego w dniu 5 maja udzielił grupie 51 osób ks. bp Tadeusz Werno. Do sakramentu przystąpiła grupa młodzieży z I klasy Szkoły Ponadgimnazjalnej. W ramach przygotowań uczestniczyli oni w spotkaniach ogólnych oraz rekolekcjach. Grupę do sakramentu bierzmowania przygotował ks. Tomasz Szewczyk.

Bierzmowanie – to sakrament chrześcijańskiego wtajemniczenia. Duch Święty w tym sakramencie zstępuje na na każdego ochrzczonego, proszącego o Jego dary, umacnia go i wspiera w dawaniu chrześcijańskiej wiary.

Jest to sakrament dojrzałości duchowej. Niech to przesłanie na zawsze zagości w sercach młodych ludzi, którzy przyjęli w ostatnich dniach sakrament bierzmowania.

                                                                                                              Wiesława   Piskor


 

ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO

90701d02ae3da0e5a21abbd900c25748 XL

 „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj” 
– pod tym hasłem rozpoczynamy Rok Życia Konsekrowanego.W roku duszpasterskim 2015:

                  *  Tematyka - Nawrócenie - czas oczyszczenia i oświecenia
                  *  Hasło - NAWRACAJCIE SIĘ I WIERZCIE W EWANGELIĘ
                  *  Symbol - Krzyż

 


 

 

SYMBOL ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY

 

ce7646a74c54cecf1c05442c71f02147 XL

 

 

W dniu 27 stycznia o godz. 19.00 w naszej parfii odbyła się peregrynacja sympoli Swiatowych Dni Młodzieży.

Od samego początku czyli od 1984 roku świadkiem Światowych Dni Młodzieży jest Krzyż Roku Świętego zwany Krzyżem Młodych. Został on podarowany przez Jana Pawła II. Widnieje na nim napis: "Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym". 

 

Krzyż ten odwiedził już prawie każdy zakątek naszego globu i jest świadkiem modlitwy milionów młodych chrześcijan. Od 2003 wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” - Opiekunka Ludu Rzymskiego.  

 


 

Otwarcie bramy miłosierdzia

 

hqdefaultZgodnie z wolą papieża Franciszka, 13 grudnia nastąpi otwarcie Bramy Miłosierdzia w katedrze w Koszalinie, w konkatedrze w Kołobrzegu , w kościele Matki Bożej NIeustającej Pomocy w Świdwinie oraz w pozostałych kościołach naszej diecezji wyznaczonych przez Biskupa Ordynariusza.

Z obrzędu otwarcia drzwi świętych: "[Jezus Chrystus] On jest Pasterzem i bramą owiec, które przychodzą do jednej owczarni. Kto przez tę bramę wejdzie, znajdzie pożywienie i będzie zbawiony. Ciebie więc, Boże, prosimy: niech wierni, którzy przekraczać będą próg tego kościoła, zostaną przyjęci w Twojej obecności i doświadczą, Ojcze, Twojego miłosierdzia".

W naszej parafii uroczyste otwarci Bramy Miłosierdzia odbyło się 16.12.2015 r

o godz. 18.00. 

 


 

Dekret Biskupa Edwarda Dajczaka

 

22c02097e4438bd2f2f3fe4a6a3ab0e1 XLDekret o możyliwości uzyskania odpustu zupełnego w Roku Życia Konekrowanego
w Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej

Dekrent do pobrania w załączniku.

 

 

 

 

 

 


 

Civitas christiana

a522a6005d1cb428ea34ef1769cd7452 XL

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" jest organizacją współkształtującą rzeczywistość polską i przygotowującą katolików świeckich do służby Kościołowi i Narodowi. Stowarzyszenie wypełnia swoją misję
w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności.

Kliknij i przeczytaj list do Ks.Bp.Kard. Stefana Dziwisza
 

 

 

 


 

 

Już po raz siódmy przyznano Nagrodę im. Kard. Nom. Ignacego Jeża

 

jeż gala - Chcemy pokazać ludzi mających ogromne zasługi, a często uważanych   za tych z  drugiego szeregu, wykonujących mozolną i bywa, mało      efektowną pracę na rzecz dobra  wspólnego - powiedział Ryszard Pilich z  Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana,  sekretarz kapituły  nagrody„Radość płynie z Nadziei”. Uroczysta gala wręczenia nagród  odbyła się w Filharmonii Koszalińskiej.

   Kapituła przyznała w tym roku 4 nagrody, honorując tym 5 osób:  Jadwigę Nowak (za  działalność i zaangażowanie na rzecz parafii  p.w.  św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku, za  działalność samorządową i  pomocą na rzecz Caritas), Michała Wiszniewskiego (za  umiejętność praktycznego łączenia działalności kulturalnej, zawodowej z postawą  patriotyczną i ewangelizacyjną), Joannę i Grzegorz Jabłońskich (za działalność na rzecz wspólnoty lokalnej, edukacyjną, wychowawczą, aktywizującą młodzież i inne rodziny do udziału w życiu publicznym) oraz Małgorzatę Myrchę (za świadectwo życia przepełnionego żywą wiarą, służbę drugiemu człowiekowi, zaangażowanie na rzecz ratowania małżeństw i życia nienarodzonego, oraz za tworzenie katolickiego poradnictwa rodzinnego w Słupsku).

- Tu, w tym miejscu, dzieje się wydobywanie światła spod korca i stawianie go na świeczniku - powiedział Romuald Gumienniak, sekretarz rady głównej Civitas Christiana, wskazując, że tym światłem są laureaci nagrody.

Biskup Edward Dajczak, kanclerz nagrody "Radość płynie z nadziei", wyjawił, że myśl o nagrodzonych rodziła się w jego sercu w oparciu o osobowość kard. nom. Ignacego Jeża. - Byłem szczęśliwy, gdy widziałem twarz już 90-letniego bp. Ignacego, któremu błyszczały oczy, gdy słyszał o jakimś dobru. Bo od takiego zachwytu i prospołecznej życzliwości nie ma emerytury - powiedział bp Dajczak. - I wtedy pomyślałem: spróbujmy mieć jego oczy, wypatrywać ludzi, chociaż kilku co roku.

Wstawiennictwem ŚW. J.PAWŁA II

wyszyński  W dniach od 15.02 - do 16.02.2015r do naszej parafii przybędą relikfie Św. J.Pawła II .W tych dniach będziemy sie modlić o Beatyfikację
sługi Bożego kar. Stefana Wyszyńskiego PRYMASA TYSIĄCLECIA

       Modlitwa o Beatyfikację
Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia


Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych, apostołów, aby przybliżali światu Twoją Miłość. Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

     Boże, Źródło wszelkiej świętości, spraw prosimy Cię, aby Kościół zaliczył go do grona swoich świętych. Wejrzyj na jego heroiczną wiarę, całkowite oddanie się Tobie, na jego męstwo wobec przeciwności i prześladowań, które znosił dla imienia Twego. Pomnij, jak bardzo miłował Kościół Twojego Syna, jak wiernie kochał Ojczyznę i każdego człowieka, broniąc jego godności i praw, przebaczając wrogom, zło dobrem zwyciężając.

     Otocz chwałą wiernego Sługę Twojego Stefana Kardynała, który wszystko postawił na Maryję i Jej zawierzył bez granic, u Niej szukając pomocy w obronie wiary Chrystusowej i wolności Narodu. Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem naszych spraw przed Tobą. Amen.

 

 


 

 

 

Pożegnanie Ks. Piotr Woźniak

piotr   W naszej parafii pracował ks. Piotr Woźniak - wikariusz, wyświęcony 31.05.2009 roku, ustanowiony wikariuszem w Świdwinie 26.08.2009 roku. Był katechetą w Zespole Szkół Rolniczych w Świdwinie. Był opiekunem ministrantów starszych. Prowadził przygotowanie do sakaramentu małżeństwa. Ks. Piotr opiekował się także kościołem w Wilczkowie. W roku 2014 mocą dekretu ks. bp. Edwarda Dajczaka Pasterza naszej diecezji został przeniesiony na służbe do parafii w Miastku.  

 

 

 

 


 

 

 

 

Peregrynacja Sztandaru AA

images

 

    Dnia 3 grudnia 2014 znajdzie się w naszej Parafii peregrynujący po naszej diecezji Sztandar Duszpasterstwa Trzeźwościowego AA. Będzie to wielkie święto w naszej parafii promujące ruch trzeźwościowy oraz świeto ludzi, którzy podjęli w swoim życiu walkę z nałogiem.

 

 

 


 

 

 

 

"Wierzę w Syna Bożego" - Nowy Rok Duszpasterski 2014


rok wiary  Od pierwszej niedzieli Adwentu, Kościół w Polsce rozpoczął realizację nowego cyklu duszpasterskiego. Stanowi on kontynuację Roku Wiary i jest związany z duchowością chrzcielną.
"Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa"– to hasło nowego cyklu duszpasterskiego. Czteroletni program nawiązuje do 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą będziemy przeżywać w 2016 r. Nowy rok duszpasterski będziemy przeżywać pod hasłem "Wierzę w Syna Bożego". To okazja, by ożywić wiarę w Syna Bożego, która jest zakorzeniona w łasce chrztu świetego, która owocuje zaangażowaniem w życie wspólnoty i świadectwem życia chrześcijańskiego.

 

 


 

 

 

Nagroda kard. Jeża dla Świdwinian


VI edycja nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża


nagroda i je a752747 gala20137 4   19 października 2014, w Filharmonii Koszalińskiej odbyła się wielka gala, podczas której wręczono nagrody "Radość płynie z nadziei". Laureatami tegorocznej edycji nagrody, której patronuje kard. nom. Ignacy Jeż zostali: Andrzej Muchorowski, pedagog ze Świdwina, Robert Pietras, świdwiński lekarz oraz Barbara i Włodzimierz Osińscy, rodzina zastępcza. 

 

 


 

 

 

 

Renowacja Świątyni
 

DSC07800       Na początku maja rozpoczęły się prace konserwatorskie

północnej ściany naszej świątyni polegające na oczyszczeniu elewacji   kościoła. W sierpniu prace zostały pomyślnie ukończone a po zdemontowaniu rusztowania naszym oczom ukazał sie piękny widok odrestaurowanej ściany. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Ofiarodawcom, instytucjom i osobom prywatnym. Bóg zapłać.

 

 

 


 

 

 

 

Czuwanie mlodzieży w Skrzatuszu

 

DIECEZJALNE SPOTKANIE MŁODYCH W SKRZATUSZU

W sobotę 20 września 2014 r. będzie miało miejsce
diecezjalne spotkanie młodych:
„Jezus = Życie”

czuwanie skrzatusz     Program:
  13:00 wniesienie Piety i kopii Krzyża ŚDM, powitanie przez Biskupa  Edwarda Dajczaka
13:30 „Bądź wojownikiem!” - koncert „Full Power Spirit”
14:30 „Nowe życie w Jezusie” - katecheza o 6 Prawdach Wiary połączona ze świadectwami (gość
         specjalny: Anna Golędzinowska, była fotomodelka), rozdanie katechizmów   
16:30 przerwa na ciepły posiłek, czas dla bliźniego, możliwość prywatnej modlitwy w Sanktuarium
18:00 gromadzenie się w namiocie (Diakonia Muzyczna)
18:30 „Ogień Miłości” - adoracja Najświętszego Sakramentu z tekstami Pisma Świętego
20:00 „Jezus = Życie” - uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Edwarda Dajczaka
         zakończona radosnym uwielbieniem pod przewodnictwem Diakonii Muzycznej
ok. 22:00 „Idźcie i żyjcie!” - rozesłanie przy Golgocie.
Ważne informacje:
- rejestracja grup za pomocą strony internetowej: www.skrzatusz2014.pl;
- przyjazd grup do Skrzatusza jest możliwy od godz. 11.00.
Wyjazd organizuje i zapisy przyjmuje ks. Piotr

 

 


 

 

 

Medal Benemerenti


Wielka radość w naszej parafii!

W niedzielę 27 lipca na Mszy świętej o godz. 9.oo
benemerenti medal frok
s. Dziekan Ryszard Kizielewicz uroczyście wręczyodznaczenie papieskie „Benemerenti” pani Helenie Budzińskiej - długoletniej gospodyni  naszej plebanii.

Benemerenti to odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku, przyznawane za długoletnie
Nieodłącznym elementem gali są stypendia im. kard. nom. Ignacego Jeża. Diecezjalna fundacja jego imienia doceniła w tym roku tych młodych, którzy angażują się w ruchach i stowarzyszeniach katolickich. 9-miesięcznymi stypendiami nagrodzono osoby z Ruchu Światło-Życie, Młodzieży Szensztackiej, duszpasterstwa akademickiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, młodzieży franciszkańskiej oraz animatorów Światowych Dni Młodzieży.

Więcej zdjęć z uroczystości klikni...

 

 

 


 

 

 

NAGRODA IM. KARDYNAŁA IGNACEGO JEŻA

jeżuNagrodę im. kardynała Ignacego Jeża na wniosek  naszej parafii otrzymał pan Marian Wiszniewski - za umiejętność praktycznego łączenia działalności kulturalnej.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 18 października 2015 r. o godz. 16.00 w sali koncertowej Filharmonii Koszalińskiej.

 

 

 


 

 

  UROCZYSTE WNIESIENIE RELIKWII  PAPIEŻA ŚW. JANA PAWŁA II DO

NASZEGO KOŚCIOŁA


    W PIĄTEK 16 PAŹDZIERNIKA OBCHODZILIŚMY 37 ROCZNICĘ WYBRANIA ŚW. JANA PAWŁA II NA STOLICĘ APOSTOLSKĄ. JEGO KONTEKST JEST O TYLE WYMOWNY, ŻE WYBÓR WYPADA W TYGODNIU MISYJNYM. JAN PAWEŁ II NAZYWANY BYŁ NAJWIĘKSZYM MISJONARZEM PRZEŁOMU TYSIĄCLECI, GDYŻ W CZASIE SWOICH PODRÓŻY, „SZUKANIA CZŁOWIEKA”, JAK TO OKREŚLIŁ NA ŁOŻU ŚMIERCI 30-KROTNIE OKRĄŻYŁ KULĘ ZIEMSKĄ. OKAZUJE SIĘ, ŻE NAWET PO ŚMIERCI TA PODRÓŻ, TO POSZUKIWANIE CZŁOWIEKA SIĘ NIE KOŃCZY…

   TEGO DNIA NASZA PARAFIA PRZEKONAŁA SIĘ O TYM NAOCZNIE. PODCZAS MSZY ŚW. O GODZ. 18.00, KTÓRĄ ODPRAWIŁ KS.PROBOSZ RYSZARD KIZIELEWICZ ŚW. JAN PAWEŁ II PRZYBYŁ NA ŚWIDWIN W ZNAKU SWOICH RELIKWII. KROPLA KRWI ROZLANA NA PŁÓTNIE I OPRAWIONA W OSZKLONĄ KAPSUŁĘ, JEST DAREM OSOBISTEGO SEKRETARZA BŁOGOSŁAWIONEGO PAPIEŻA, KARD. STANISŁAWA DZIWISZA. BĘDZIEMY ODTĄD W SZCZEGÓLNY SPOSÓB DOŚWIADCZAĆ OBECNOŚCI OSOBY, W KTÓREJ CIELE BÓG ZWYCIĘŻYŁ ŚMIERĆ I CZUWAĆ PRZY JEGO SZCZĄTKACH OCZEKUJĄC NA JEGO ZMARTWYCHWSTANIE.

  W UROCZYSTOŚCI BRALI UDZIAŁ LICZNIE ZGROMADZENI WIERNI.RELIKWIE ZOSTAŁY WNIESIONE PRZEZ PRZEDSTAWICIELI PARAFII CIVITAS CHRISTIANA I UMIESZCZONE PRZY OŁTARZU. KSIĄDZ PROBOSZCZ W CZASIE KAZANIA POWIEDZIAŁ O KULCIE RELIKWII I O OSOBIE ŚW. JANA PAWŁA II. PO BŁOGOSŁAWIEŃSTWIE WSZYSCY KAPŁANI ORAZ WIERNI ODDALI CZEŚĆ RELIKWIE. TAKA OKAZJA JEST RÓWNIEŻ PRZEZ CAŁY TYDZIEŃ MISYJNY

 


 

ZAPRZYSIĘŻENIE PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

pre  W archikatedrze warszawskiej św. Jana odprawiono Mszę św. w intencji ojczyzny i prezydenta RP Andrzeja Dudę, koncelebrowaną m.in. przez przewodniczącego Episkopatu, Prymasa Polski i nuncjusza apostolskiego.

O mądrość i pokorę dla prezydenta  Jakub Szymczuk /Foto Gość  Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu

Mszy św. w intencji ojczyzny i obejmującego urząd nowego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela przewodniczył na zaproszenie kard. Kazimierza Nycza abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu. W koncelebrze znalazło się kilkudziesięciu kapłanów i kilkunastu biskupów, w tym ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz prymas Polski, abp Wojciech Polak, który wygłosi homilię.

Uroczystość transmitowana była na telebimie umieszczonym na pl. Zamkowym, gdzie zgromadzili się mieszkańcy różnych stron Polski, m.in. górale z Rabki. Część osób trzyma w rękach flagi narodowe. Nowy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wszedł do archikatedry bocznym wejściem.

Msza św. rozpoczęła się odśpiewaniem Gaude Mater i hymnu narodowego.

- Z tego szczególnego dla dziejów naszej ojczyzny miejsca pragnę skierować słowa szczególnego powitania do wszystkich uczestniczących w tej liturgii - powiedział abp Stanisław Gądecki witając na pierwszym miejscu prezydenta RP oraz marszałków Sejmu i Senatu. - W dzisiejsze święto Przemienienia Pańskiego oczom naszej duszy ukazuje się Jezus, który bierze trzech uczniów na górę wysoką, aby ukazać im swoją boską chwalę. [...] Po to, by być w stanie przyjąć kochające serce Boga w naszym życiu potrzeba naszej osobistej metamorfozy, osobistej przemiany, abyśmy z pomocą Ducha Pańskiego mogli przemienić się tak w sensie indywidualnym, jak i społecznym. Abyśmy mogli poznać, co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe. W ten nieustający bieg dziejów zbawienia wpisuje się także historia naszej ojczyzny i nasze osobiste dzieje. Wpisuje się w nie również kolejne zaprzysiężenie i rozpoczęcie służby przez nowego prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolite - dodał przewodniczący KEP na początku Mszy św. - Prosimy Boga o wszelkie błogosławieństwo dla prezydenta, a wraz z nim o wszystkie konieczne dary Ducha św., aby mógł on jak najowocniej w obszarze swoich specyficznych zadań angażować się w poszukiwanie i urzeczywistnienie tego, co służy dobremu funkcjonowaniu całej naszej ojczyzny. Abyśmy mogli żyć w szczęściu i pokoju dla Boga i Ojczyzny. W szczególności upraszajmy dla niego ducha miłości ojczyzny i ducha pokory - prosił abp Stanisław Gądecki, podkreślając że rządzący, który nie miłuje swojego narodu, nie może nim dobrze rządzić.

 


 

 

Pożegnanie Ks. Mariusza Gubowa

Sebanio 4 z 79 Kopiowanie ks. Mariusz Gubow - wikariusz, wyświęcony 02.06.2001 roku, ustanowiony wikariuszem w Świdwinie 24.08.2013 roku. Pełnił funkcje wikariusza w parafiach: Słupsk, Czarne, Piła, Koszalin, Tychowo. Był katechetą w szkole podstawowej nr 1 w Świdwinie, oraz w Przedszkolach nr 1 i 2. Prowadził nauki przed chrztami oraz Krąg Biblijny, Sprawował opiekę nad Apostolatem Matki Bożej Pielgrzymującej, Ruchem Szensztackim w Parafii. Pod jego opieka był również kościół filialny w Słonowicach.

 
 
 
 
 

 
 
 
 
rfenow kos
 
Renowacja Północnej Ściany Kościoła

Od połowy kwietnia przy północnej  ścianie naszego kościoła parafialnego pojawiło się ogromne rusztowanie. Pewnie wiele osób zastanawiało się, co tym razem będzie to oznaczało. Otóż od 20 kwietnia  rozpoczęły się dalsze  prace czyszczenia elewacji naszego kościoła. Będzie to dosyć długi proces. Prace będą trwały ok 3 miesięcy.

 

 

 


 

 

 

Otwarcie wystawy na świdwińskim zamku


„Sacrum Numisma” – tak nazywa się wystawa, na której uroczyste otwarcie pragniemy, wraz z Zamkowym Stowarzyszeniem Numizmatycznym i Świdwińskim Ośrodkiem Kultury, serdecznie zaprosić. Przedmiotem tejże wystawy będzie ekspozycja historycznych medali i monet o tematyce papieskiej i sakralnej. Wydarzenie będzie miało miejsce 20 marca 2015 roku a rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą sprawowaną przez  J.E. ks. Biskupa Krzysztofa Zadarko w naszej świątyni. Podczas Eucharystii poświęcona zostanie i wmurowana w kościele tzw. kapsuła czasu – pamiątka i przesłanie dla przyszłych mieszkańców naszego miasta. W uroczystościach wezmą udział władze lokalne, dyrektorzy placówek oświatowych i młodzież szkolna wraz z mieszkańcami Świdwina.

 


 

 

 

 

Rekolekcje Wielkopostne Dla Starszych 15 - 17 Marca

salij W czasie czterdziestu dni Wielkiego Postu warto zaplanować czas rekolekcji, czas zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem. Zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i zamyślić. Spotkać Boga i spotkać się sam na sam ze sobą. Trzeba wyjść na pustynię, bo tam jest cisza, spokój i milczenie. Wtedy można usłyszeć siebie.
A może właśnie tegoroczne nauki rekolekcyjne będą dla mnie swoistą pustynią, powrotem do źródeł?

Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń.

Zapraszamy serdecznie wszystkich parafian 15 - 17 Marca  

Rekolekcje będzie prowadił o. Jacek Salij - dominikanin

W latach 1993–1996 był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Wszedł w skład Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz PEN Clubu.
Autor publikacji naukowych, książek popularyzatorskich i tłumaczeń.

 


 

 

 

 

II Dniowe Modlitwy o Beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia Za
 
i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego, oddane wraz
z rodzinami i społecznościami...
W 1925 roku przyjęto, że medal będzie przyznawany w dowód uznania dla osób zasłużonych w służbie Kościoła, zarówno cywilnych jak i wojskowych, świeckich i duchownych.


Medal jest złotym krzyżem
w kształcie karo, na rewersie widnieje słowo Benemerenti (pol. Dobrze zasłużonym) na tle godła Watykanu (tiary
i skrzyżowanych kluczy).
W awersie medalu dla wojskowych widnieje popiersie papieża, a medalu dla osób cywilnych sylwetka Chrystusa. Wstążka orderowa jest w barwach papieskich.

 


 

 

 

 

Uroczystość Bożego Ciała
 

boże ciało    W miniony czwartek przyżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwyczajowo nazywaną "Bożym Ciałem". Tego dnia ulicami naszego miasta odbyła się procesja eucharystyczna, która wyruszyła spod budującego się kościoła przy parafii św. Michała Archanioła po uroczysej Mszy św. sprawowanej przez proboszczów Świdwina. Procesja zakończyła się w kaplicy Matki Bożej przy naszym kościele parafialnym. Poniżej znajduje się galeria zdjęć upamiętniająca to wydarzenie.

 

 


 

 

 

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

góra oliwna

 

Kolejna już nasza pielgrzymka zawiodła nas do Ziemi Świętej. Tym razem nasza wyprawa prowadziła do ZIEMI  PIĄTEJ EWAGELII -  śladami proroków, Jezusa i Maryi.
Odbyła się w okresie od 9.05-17.05.2014r. 


 

 

 

 

II Pielgrzymka Żywego Różańca


153192 ko35s03 skrzatusz 7

 

Prawie 1600 osób z całej diecezji przyjechało na II Diecezjalną Pielgrzymkę Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Wśród nich 19 naszych parafian. Mszy św. przewodniczył bp Edward Dajczak.